AYAK TERLEME VE KOKUSU

AYAK TERLEME VE KOKUSU

Fotoğraf Galerisi

TERLEYEN KOKAN AYAKLAR ELLER

Aşırı el ayak  terlemesi genellikle ellerde (avuç içlerinde) yada ayak tabanında ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece ellerde ve ayakta  olabileceği gibi, bazen koltuk altları ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı el ve ayak terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı el ve ayak terlemesi rahatsızlığı             [hiperhidroz] denilir.

El ve ayak terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin ve ayakların terlemesi birçok faaliyetimizi engeller.Ayaklar terledikçe kapalı ve havasız ortamda olduğu zaman bakteri oluşur kokuyu oluşturan da  bakterilerdir.Kokan ayaklar sorun gibi gözükse de doğru bakım teknikleri ile çözümü mümkündür.

Ellerde ve ayaklarda aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sinir sisteminde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla ya da genetik olgularda görülür

AYAK VE EL TERLEMESİNDE ÇÖZÜM

Aşırı el ve ayak terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da el  ve ayak terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle el terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Ellerin mendille, havlu, kağıt havlu ile, elbiseye, pantolona silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

El ve ayak  terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler her gün (akşamları) ellere ve ayaklara uygulanarak terleme azaltılabilir fakat bu çok kısa etkilidir.

ETKİLİ KALICI ÇÖZÜM

 

İYONTOFREZ uygulamasında özel cihazla ellere ve ayaklara çok düşük akımda elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile avuç içinde ıslaklık şeklindeki terleme azaltılabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika 10 seans uygulanır ve iğnesiz acısız bir yöntemdir.