DİYABETİK AYAK BAKIMI

DİYABETİK AYAK BAKIMI

Fotoğraf Galerisi

Diyabet hastaları ayaklarına en çok dikkat etmesi gereken hasta grubudur. Düzenli ve doğru ayak bakımı yaptırmak çok önemlidir. Bu kişiler için hatalı yapılan işlemler ya da ihmal edilen küçük ayak problemleri ilerde hoş olmayan ciddi sonuçlara yol açabilir. Diyabetik olgularda Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, cilt kesisi, ayakkabı vurması,, parmak aralarında ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası sebepleri arasında yer alır. Düzensiz tedavi gören şeker hastalarında bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozularak, zamanla ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma oluşabilir. Bunun sonucunda, hissedilmediği için yaralanmalar fark edilmez; olaya enfeksiyon eklenir ve yara fark edildiğinde tedavisi çok zorlaşmış olur Tırnak batmaları ağrı vermediği için, hasta enfeksiyon oluşup parmaklar şiştiğinde durumun farkına varır.

Bu olgularda;

Parmaklar arası dolaşım bozukluğu ve sonucunda mantar enfeksiyonu Tırnaklarda kalınlaşma, şekil bozukluğu ve içe dönüklük.

Ayakta nasır oluşumu

Tırnaklarda kalınlaşma, şekil değişimi veya tırnak batması Karşılaşılacak problemlerdir. Bu sorunları gidermek ve yaşam kalitesini koruyabilmek için diyabetli ayak konusunda bilgili ayak sağlığı uzmanı tarafından ayak bakımı merkezimizde yapılmaktadır.