İĞNELİ EPİLASYON

İĞNELİ EPİLASYON

Fotoğraf Galerisi

İĞNELİ EPİLASYONNiçin kalıcı kılsızlık tedavilerinde iğneli epilasyon yöntemi hala tercih edilmektedir?

Son yıllarda kalıcı kılsızlık amacıyla teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, lazer epilasyon sistemi daha ön plana çıkmıştır; fakat iğneli epilasyon da tamamen göz ardı edilmemelidir. Kalın siyah kıllarda lazer epilasyon son derece başarılı iken ince, sarı tüyler kızıl veya beyaz kıllar lazer yöntemi ile ortadan kaldırılamaz lazer sisteminde çalışma kılın rengi ve kalınlığı ile direk bağlantılıdır.Hastanın canının daha az yanması uygulamanın pratik ve çabuk olması seans aralarını uzun olması ve cilt bütünlüğünün zedelenmemesi dolayısıyla ilk tercih edilen yöntem lazer epilasyondur. Başarılı lazer epilasyon tedavilerinden sonra özellikle yüz bölgesinde hastanın isteği doğrultusunda daha açık renkli artık tüy yapısını almış kıllarda, koltuk altında veya göbek çevresinde cansız ve renksiz görünümdeki ince tüylerde iğneli epilasyon yöntemi tamamlayıcı olarak kullanılır.

Nasıl Uygulanmalıdır?

Bu yöntemde çalışılacak bölgedeki her bir kıl köküne (folikül) altın esnek iğneler vasıtası ile düşük elektrik akımı verilir. Kılın kalınlığına ve bulunduğu anatomik bölgeye uygulanan akım tercih edilir. İğne seçimi işlem esnasında hastanın ağrı hissini kontrol altında tutabilmek ve işlem sonrası kabuklanmaların daha az olması ve tedavi bitiminde de gözeneklerin kapanarak eski haline gelebilmesi için özenle yapılmalıdır. Epilasyonu uygulayan uzman estetisyen bu konuda bilgili ve tecrübeli olmalıdır. İğneli epilasyonda el alışkanlığı önemlidir. Uygulama esnasında ve sonrası hijyen koşullarına uyulmalıdır.

İğneli epilasyonda da hasta çok acı duyarmı?

genellikle lazer epilasyonun ardından yapıldığında çok şiddetli acı hissi olmaz. Çünkü daha ince tüyler üzerinde daha düşük akımla ve daha ince iğneler ile uygulama yapılır. Uygulama esnasında iğnenin battığı hisse dilmez sadece akım verildiğinde kıl kökünde ısı hissedilir. İlk seansta 15-20 dakika süre ile çalışma tercih edilir böylelikle hasta yönteme alışır ve cilt reaksiyonları takibe alınır.

Yeni nesil iğneli epilasyon cihazlarının farkı nedir?

Yeni nesil iğneli epilasyon cihazlarında akım kesik aralıklarla verilir hasta iğne kıl köküne girdiğinde verilen akımı tek bir akım gibi hisseder; fakat akımın kendi içinde kesikli olması ağrı hissini beyne daha geç ulaştırır.

İğneli epilasyonda fiyatlandırma

İğneli epilasyonda uygulama dakika ile hesaplanır.

Ne sıklıkla uygulanmalıdır?

İlk uygulamalar bir hafta-on gün aralıkla başlanır birkaç seans sonra otuz güne kadar çıkar genellikle dört ile beş uygulamada sonuçlanır.

İğneli epilasyon için kıl boyu önemli mi ?

Evet kılın cımbız ile tutulabilecek boyda olması gerekir. İğneli epilasyondan önce tüy dökücü krem yada makasla kısaltma gibi işlemler yapılmamalıdır.

Kimler risk grubuna girer?

1-sistemik hastalıkları olan(kanser, diyabet vs.) kimseler özellikle işlem sonrası korunma ve hijyen koşullarına sıkıca uymalıdır 2- Uygulama bölgesinde enfeksiyon var ise enfeksiyon tedavisi yapıldıktan sonra 3 -Keloid oluşumuna yatkın hastalarda yapılmamalıdır 4- özellikle maden ve metal alerjisi olan hastalarda dikkatle uygulanmalıdır 5 -pigmente lezyonu olan hastalarda yani koyu renkli benlerin üzerine çok koyu doğum lekelerinde 6 -Dövmesi olan hastalarda dövmede renk ve şekil bozukluğu oluşabilir.

Tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrası hastaların çalışılan bölgeyi temiz tutmaları gerekir. O bölgeye kirli el ve temiz olmayan gazlı bez, iç çamaşır temas ettirilmemelidir.Alkol içeren krem koltuk altı spreyi parfüm deodorant kullanılmamalıdır. Kimyasal maddeler temas ettirilmemelidir. Kabuklanma olduğu takdirde kesinlikle kabuklar koparılmamalı kendiliğinde atılması beklenilmelidir. Tedavi sonrası ilk birkaç gün yara iyileşmesini kolaylaştıran uygun merhem ve losyonlar sürüle bilir. Kış mevsiminde dahi güneşli günlerde güneş koruyucusu kullanılmalıdır.