MANTARLI TIRNAK ve AYAK

MANTARLI TIRNAK ve AYAK

Fotoğraf Galerisi

Tırnak Mantarı Nedir?

Ayak tırnak mantarı veya onikomikoz, mantarların neden olduğu tırnak yüzeyinin altında bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık % 50'sini oluşturur. Tırnak mantarında genellikle koyu renkli olur ve kötü kokar. tırnak plağının altında toplanabilir, beyaz lekeler sıklıkla tırnak plağının üzerinde görünür ve enfeksiyon hatta diğer ayak tırnaklarını, deri veya tırnakta yayılma yeteneğine sahiptir. İhmal ederseniz, enfeksiyon yayılabilir ve muhtemelen iş veya hatta yürümek yeteneğinizi bozar.

Tırnak Mantarı nedenleri ve nasıl bulaşır?

Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlıyor. El ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi durumlarda, yaralanan tırnağa mantar adı verilen organizmaların yerleşmesi daha kolay oluyor. Tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan da ortak kullanım alanlarından bulaşıyor. Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor. Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor. Kapalı ayakkabılar ve çoraplar ayağı sıcak ve nemli tuttuğu zaman mantar üremeye devam eder ve artar. Diabette sık görülür çünkü, ciltin dış etkenlere karşı direnci düşüktür. Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla da ortaya çıkar. Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına oradan da başka yerlere bulaşabilir. Katkıda bulunan diğer faktörler atlet ayağı ve aşırı terleme öyküsü olabilir. Tırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında ayrıca, tırnağın görüntüsünün de bozan 'kozmetik' bir sorun yaratır. Görüntü olarak, tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde görülür. Ayrıca tırnağı kalınlaştırdığı için tırnak batmasının başlıca sebeplerinden biridir. Kalınlaşmış tırnak vücudun dışarı açılan zayıf bir kapısı haline gelerek dış ortamdaki mikropların kolayca geçmesine neden olur.

MANTAR TIRNAK BAKIMI 

Tedavi enfeksiyonun doğası ve şiddetine bağlı olarak değişir Tırnak mantarının bakım deri mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar bakıma dirençli olabilir, hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6-8 aylık bakımı düzenli uygulamak gerekir. Bakım sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekebilir Mantarlı tırnaklar genellikle kalın, sert ve düzensiz şekilli olurlar. Böyle tırnakları klasik tırnak makasıyla evde kesmek oldukça zordur. Teknik Ayak Bakım Aletleri ve Makineleri ile tırnak kalınlığı inceltilir. Mantar tırnak oluşumlarında ise tırnak ağrısız, acısız ve kanamasız inceltilmektedir Doğru tırnak kesimi yapılır. Böylece ilacın daha derine daha iyi nüfuz etmesi sağlanarak medikal tedaviye destek olunur. 

Tırnak mantarı önlemek için

Temiz ve kuru ayakları hastalıklara karşı direnç sağlar İyice kurumasını hatırlayarak, sabun ve su ile ayaklarınızı yıkayın. Genel alanlarda duş ayakkabı-terlikleri giyin. Dönüşümlü ayakkabı giyin ve ayakkabınız tırnak ucuna değmeyecek kadar yani boşluk bırakacak alan bulunsun. İyi oturan ve nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin. Nemi azaltmak için aşırı sıkı çorap giymekten kaçının. Pamuk veya yün çorapları tercih edin.