TIRNAK BATMASI

TIRNAK BATMASI

Fotoğraf Galerisi

      Toplumun çok geniş bir kısmında karşılaşılan bir problemdir. Yanlış tırnak kesimi, doğuştan gelen dönük tırnak yapısı, dar giyilen ayakkabılar ya da kazayla üzerine basılması gibi çok değişik sebeple ortaya çıkabilir.

  Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler Batık tırnak hastaları genellikle tırnağını çektiriler .ancak batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır; ancak devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturabilir. Tırnak batması acı verici yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle kronik olarak seyreden bir tırnak hastalığıdır. Çoğu zaman, tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar ve kişinin sosyal yaşamını kâbusa çevirir. Podimer de Tırnak batması en son sistem olan VHO osthold spange perfect adı verilen tel sistemi ile tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir. Bu sistemle tırnak batması ameliyata gerek duyulmadan, AMELİYATSIZ, İĞNE YAPMADAN VE AĞRISIZ, HIZLI ve KALICI bir şekilde düzeltilmektedir. Tırnak bu sistemde yukarı doğru kaldırılarak, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. . Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür.

  Avantajları;

Hassas Bakım: Tel takılırken hemen hemen hiç bir şey hissetmezsiniz. Hızlı Rahatlama: Tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır rahatlama sağlar. Ayakkabıların içerisinde herhangi bir engel teşkil etmez. Spor ve iş hayatında kısıtlama getirmez. Tırnağın doğal uzamasını destekleme ile iyileşme sağlar, hemen hemen problemin tekrarını ortadan kaldırır. Ameliyata (tırnak çekilmesine) en iyi alternatiftir: Özellikle şeker hastaları için çok avantajlıdır. Mükemmel uyum şekli sayesinde tırnakların şekline göre bireysel uyum sağlar. Tel takılan ayakta ertesi günden itibaren rahatlama olur. Ayakkabı içerisinde herhangi bir kabarıklık veya yürümeye mani oluşturmaz. Günlük yürüme, spor, sürücülük, yüzücülük dahil mesleki tüm faaliyetle rahatlıkla yapılabilir. Tırnak çekilmesini önlediği için önemli bir anatomik doku bütünlüğü korunmuş olur. Ortodonti Tel Sistemi ile bakım ve uygulama ancak bu konuda özel olarak eğitim almış uzmanlar tarafından yapılabilir.

Tırnak Batmasının Nedenleri;

Ön kısmı dar veya sivri sıkı ayakkabılar giymek, Tırnak üzerine bası şeklinde darbe oluşması veya tırnağı çarpma Çok dar ve sıkı çorap giyilmesi Herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma Ayak ve parmaklarda doğuştan veya sonradan oluşan şekil bozuklukları ve bunların tırnağı etkilemesi Obezite, Hamilelik ve diğer nedenlerle kilo artışları Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi Yanlış pedikür yapılması Devamlı darbelere maruz kalan tırnaklar (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta çalışan kişiler

  BATIK TIRNAK OLUŞUMUNU ÖNLEME

Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için, buna sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalı.