TOPUK DİKENİ

TOPUK DİKENİ

Fotoğraf Galerisi

Topuk Dikeni (PLANTAR FASİİTİS) Nedir?

Topuk dikeni problemleri özellikle ayağın altında var olan plantar fascia olarak adlandırılan bir tendonun kalınlaşma,sertleşme ,kireçlenme  sonucu ortaya çıkan problemdir.

Topuk Dikeni Nasıl Teşhis Edilir?

Topuk dikeninin tanısını koymada en önemli şey hastanın şikayetidir.Hastanın klasik olarak sabah ağrısı şikayetinin olması çok önemlidir.Muayene esnasında ayağın topuğun arka hattında hissedilen ağrı çok önemli bir bulgudur.Sabah ağrısının olmadığı ya da topuk ağrılarının başka sıkıntılardan kaynaklandığına inanılan hastalarda özellikler bel problemi olan hastalarda bu çok önemli bir noktadır.

Topuk Dikeni Kimlerde Görülür?

Topuk dikeni  kadınlarda daha fazla görülmesinin sebebi 30-50 yaş grubunda kilo probleminin çok belirgin olarak ortaya çıkmasıyla ayak kavisinin çökmesidir.

Topuk dikeni problemi özellikle ayağında basma kurusu olan kişilerde ortaya çıkan bir problemdir.Kilo problemi olanlar, ayağında kavis sorunu olan düz tabanlık ya da yüksek kavisi olan kişiler romatizma hastalığı olan kişiler ve ayağı ile ilgili yanlış ayakkabı kullanımı kişilerde topuk dikeni problemi sıklıkla görülür.